Maroko to kraj muzułmański. Co to zmienia w kwestii kobiecego ubioru? Bardzo chciałabym powiedzieć, że nic, jednak nie byłaby to do końca prawda. Z drugiej strony, czytając bzdury z Internetu przed moim pierwszym wyjazdem do Maroka, mało nie spadłam z krzesła.
Zatem na początek dementuję idiotyzmy, bo ubiór w Maroku wcale nie jest tak bardzo restrykcyjny, jak mówią internety.
- Nie musisz zakrywać włosów,
- nie musisz mieć zakrytych rąk i nóg,
- nie musisz ubierać się cała na czarno, ani nosić ciemnych kolorów, (wręcz przeciwnie, marokańskie tradycyjne stroje są bardzo kolorowe),
- nie musisz unikać dopasowanych spodni, czy ołówkowych spódnic.
Jest jednak jeden klucz.
Taka niepisana zasada, do której większość osób się stosuje. Pupa nie może być zbyt wyeksponowana. Jeśli zakładasz dopasowany dół, narzuć coś luźniejszego na górę.
Pamiętaj, w Maroku nie ma żadnego prawa, które nakazuje kobietom ubierać się w jakikolwiek sposób. I nikt cię nie zaatakuje, ani nawet nie zwróci uwagi, jeśli po ulicach Marrakeszu, czy innego turystycznego miasta będziesz przechadzać się jak po hiszpańskiej riwierze. Cały ten wpis jest poświęcony twojemu komfortowi podczas wakacji w Maroku. Temu, żebyś nie czuła się jak chodzący obiekt seksualny.
Jak ubierają się Marokanki?
Stroje marokańskich kobiet są szalenie zróżnicowane. Widzę tu ogromne kontrasty, a jeden z największych zobaczyłam kilka dni temu. Na placu bawiła się mama z małym chłopcem, a druga kobieta robiła jej zdjęcia. Mama miała na sobie obcisłą sukienkę na ramiączkach, maksymalnie do połowy uda, w motyw niebezpiecznie przypominający panterkę oraz klapki na obcasie. Do tego rozpuszczone, długie włosy. Druga kobieta natomiast była ubrana w jellabę (tradycyjny ubiór marokański, luźna suknia do ziemi, z długimi rękawami i kapturem), hijab (chusta zakrywająca włosy) i niqab (tkanina zakrywająca twarz). Ich stroje znajdowały się na przeciwnych biegunach tego, jaki ubiór można zobaczyć w Maroku.
Strój, który widuję najczęściej wśród młodszych kobiet, to skromniejsza wersja europejskiego ubioru – długie spodnie z tuniką, dłuższą koszulą lub luźną marynarką, długie spódnice lub sukienki z zakrytymi ramionami. Ubrania zwykle są luźne, chociaż trochę zakrywają pupę, nie mają dekoltów, mają długie rękawy. Mimo europejskiego stroju kobiety bardzo często noszą hijab.
Nie jest to jednak jedyny wariant. Obcisłe jeansy + koszulka na ramiączka, miniówki, szorty… To wszystko się zdarza, ale niezbyt powszechnie. Strój, który latem w europie jest zupełnie normalny i nie budzi większych emocji, czyli krótkie spodenki + T-shirt, w Maroku jest raczej czymś wyjątkowym wśród miejscowych. Im bliżej lokalnych dzielnic, tym więcej widuję Marokanek w jellabach i hijabie. Z moich obserwacji właśnie to jest dominujący strój wśród marokańskich kobiet. Co wcale nie sprawia, że twój ubiór w Maroku musi go przypominać. Nie musi.
Turystka w Maroku
Jeśli wyjeżdżasz w towarzystwie mężczyzny do Maroka, ubiór może zejść na dalszy plan. Kobieta w Maroku, nawet blondynka w szortach, obok mężczyzny staje się niewidzialna. Doświadczyłam tego mnóstwo razy. Po prostu znikam. Nikt się do mnie nie odzywa, nikt nie patrzy mi w oczy, podczas rozmowy na ulicy jestem po prostu słupem, któremu nie poświęca się uwagi. Z jednej strony to dobrze. Z drugiej to nieco frustrujące, bo ja bardzo chciałabym wyjść poza status turystki w Maroku. W każdym razie, na pewno jest to wygodne dla turystek z Europy, które w towarzystwie swoich partnerów mają o wiele większą swobodę w ubieraniu się.
Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy kobieta zostaje sama. Europejki wzbudzają ogromne zainteresowanie. Zbyt długie spojrzenia, bezceremonialne gapienie się i śledzenie wzrokiem, aż znikniesz z horyzontu, gwizdy, chamskie zaczepki. To wszystko zdarza się na ulicach marokańskich miast względem samotnych kobiet. Im bardziej skąpy strój, tym proporcjonalnie większa liczba zaczepiających. Niestety w wielu środowiskach w Maroku panuje przekonanie, że Europejki są łatwe, że przypadkowy seks to dla nich chleb powszedni. Stąd mężczyźni, a w zasadzie najczęściej chłopcy, pozwalają sobie na chamstwo i obraźliwe zachowanie. Jak tego uniknąć?
Co nosić w Maroku?
Jadąc w typowo turystyczne regiony Maroka, tak naprawdę musisz wziąć pod uwagę porę roku, temperaturę i własny komfort.
Im dalej od turystycznych miejsc, tym nieco bardziej konserwatywny strój wypada założyć. Im mniej męskiego towarzystwa, tym dłuższe i luźniejsze ubranie.
Zimą strój nie stanowi raczej żadnego problemu. Ale jak ubierać się latem, żeby czuć się komfortowo ze sobą i nie narażać się na rujnujące nastrój zaczepki? To moje patenty na stylowy i komfortowy ubiór w Maroku:
- spódnice midi lub maxi,
- długie boho sukienki,
- szorty tylko w towarzystwie długich narzutek, które trochę zakrywają pupę i nogi i sprawiają, że nie wygląda się tak „goło” (według mnie jest to opcja tylko w turystyczne miejsca i tylko w towarzystwie mężczyzny),
- spodenki nie krótsze niż przed kolano,
- kuloty z porządnej tkaniny (uwielbiam!),
- zwiewne, kolorowe spodnie,
- jeśli bluzka z odkrytymi ramionami, to w towarzystwie długich spodni lub spódnicy,
- boho narzutki na koszulki na ramiączkach. Nie tylko chronią przed pożądliwym wzrokiem, ale są niesamowicie stylowe.
Ograniczenia w ubiorze w Maroku mogą budzić w niektórych z nas sprzeciw. Ale z drugiej strony nie są one wcale zbyt duże, biorąc pod uwagę kulturę i religię tego kraju. Marokańczycy są naprawdę otwarci i tolerancyjni. Z resztą pomyśl, jak doskonale pasuje się do klimatu marokańskich miast w zwiewnych, długich sukienkach.
Na co zwracać uwagę, wybierając ubrania na letnie wakacje w Maroku? Zajrzyj do tego wpisu.
Ach! No i pamiętaj, że Maroko to nie tylko upały. Może planujesz zahaczyć o pustynię lub góry. Wtedy strój ma zupełnie inne wymogi.