Jaka waluta obowiązuje w Maroku? Czy da się ją kupić w Polsce? Z jaką walutą jechać? Co z wypłatami z bankomatów i płatnościami kartą? W tym wpisie znajdziesz wszystko o walucie w Maroku.
Dirham – kurs w Maroku
Walutą obowiązującą w Maroku jest dirham marokański. Dirham dzieli się na sto centymów, jednak nikt się za bardzo w te centymy nie bawi i ceny są zaokrąglane do pełnych dirhamów. Czasami do połówek (tak, jest taka moneta, jak 1/2 dirhama)
Na dzień dzisiejszy (czerwiec 2023) za 1 zł można kupić 2,4 dirhama. Kurs waluty, jak to kurs waluty, oczywiście się waha, ale od lat wynosi mniej więcej 1 zł = 2,5 dh. Czyli przeliczając w drugą stronę, 1 dirham to około 0,4 PLN.
Czy w Polsce można kupić dirhamy? Generalnie nie. W Maroku obowiązuje prawo zakazujące wywozu waluty za granicę i w kantorach, nawet w dużych miastach, ciężko dirhamy znaleźć. Kiedyś trafiłam na jeden kantor w Warszawie, który sprzedawał dirham marokański, kurs jednak był tak fatalny, że taka transakcja całkowicie nie miała sensu. Jeszcze jedna kwestia. Jak informuje MSZ „Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną; wwóz i wywóz tej waluty na/ z terytorium Maroka jest dozwolony w kwocie nieprzekraczającej 2.000 MAD.” Możesz bez problemu wyjechać z Maroka z dirhamami, które ci zostały z podróży. Nikt na lotnisku o to nie pyta i nie sprawdza twojego portfela.
Wymieniaj euro na dirhamy
Zatem z jaką walutą jechać? W podróż do Maroka zabierz ze sobą euro lub dolary. Kurs euro i dolara względem dirhama jest nadal zamrożony. Dokładnie nie orientuję się w aspektach ekonomicznych, ale tak się jakoś panowie rządzący dogadali, że kurs wymiany utrzymywany jest na tym samym poziomie, z bardzo niewielkimi wahaniami. W Maroku przyjmuje się przelicznik 1:10 – za 1 euro lub 1 dolar dostajesz 10 dh. Czasem w ekstremalnych sytuacjach według takiego przelicznika można zapłacić taksówkarzowi, gdy nie masz przy sobie dirhamów. W kantorach za 1 euro dostaje się nieco ponad 10 dh, a za dolara trochę mniej niż 10 dh.
Jak radzę sobie z wymianą walut?
Żeby była jasność, nie jestem jakimś super specem od oszczędzania i najkorzystniejszych wymian walut ever. Po prostu ta opcja okazała się u mnie najwygodniejsza. Wjeżdżając do Maroka, mam ze sobą trochę euro, ale niewiele, może ze 100. Tak na wszelki wypadek, żeby nie być bardzo zaskoczoną, gdybym miała problem ze znalezieniem bankomatu. Na co dzień korzystam z karty Revolut. Dlaczego? Żeby nie tracić na podwójnej wymianie – najpierw złotówek na euro, a potem euro na dirhamy. Najbardziej jesteśmy stratni właśnie na tym pierwszym, bo kurs złotówki do euro jest gorszy niż złotówki do dirhama marokańskiego.
Revolut w Maroku
Na kartę Revolut przelewam pieniądze w aplikacji, dokonuję wymiany i płacę kartą lub wyjmuję pieniądze z bankomatu. Sama wymiana to są kwestie sekund. Często robię to pod kasą w supermarkecie, jak kolejny raz się zdziwię, że tak dużo wyszło za zakupy. Trzeba jednak pamiętać, że supermarket to prawie jedyne miejsce, w którym zapłacisz kartą. Nie licząc sieciówek z ubraniami. Bardzo często nawet turystyczne restauracje nie mają terminala kart płatniczych. Zatem, kiedy tylko mogę, płacę kartą, ale zawsze mam ze sobą gotówkę (w Polsce nie mam gotówki prawie nigdy).
Wybieranie pieniędzy z bankomatu za pomocą Revoluta kosztuje. Jak to wygląda w praktyce? Wypłata do 200 euro w okresie miesiąca jest bezprowizyjna dla Revoluta, później naliczana jest 2% prowizja. Moja ostatnia transakcja: wybrałam 2000 dh i dopłaciłam 41,87 dh prowizji dla Revoluta. Za to za skorzystanie z bankomatu zapłaciłam dodatkowe 35 dh. Wniosek jest taki – wybieraj na raz więcej pieniędzy, żeby uniknąć powielania prowizji za skorzystanie z bankomatu. Podobno są bankomaty, które nie pobierają prowizji, ale mi się jeszcze nie trafił. Nawet jeśli podczas transakcji nie zostałam poinformowana o prowizji i cała w skowronkach zaczynałam podskakiwać, że w końcu jest jedyny wyśniony bank bez prowizji za bankomat, za chwilę dostawałam powiadomienie z Revoluta, że prowizja została i tak naliczona.
EDIT: Znalazłam bank, który nie pobiera prowizji. Jest to Bank BMCI. Ma zielone logo z 4 białymi gwiazdami.
Mimo wszystko, wolę Revolut, płatności kartą i korzystanie z bankomatów niż wożenie większych ilości gotówki.
Maroko – gdzie wymieniać pieniądze?
Wymiana walut w Maroku może odbyć się praktycznie wszędzie. W kantorze, w banku, na poczcie. Gdzie chcesz. Dlaczego? Bo kurs wymiany dirhama do euro jest baaaardzo podobny w każdym z tych miejsc. Dotychczas byłam nauczona poszukiwania kantorów, bo w banku zdzierają, a na poczcie w Polsce to już w ogóle… Natomiast w Maroku to tak nie działa. Raz nawet wymieniłam pieniądze od razu na lotnisku. Tylko 50 euro przekonana, że, wymieniając na lotnisku, dużo stracę. Później okazało się, że różnice są naprawdę groszowe.Jeśli wybierasz się do Marrakeszu, nie będziesz mieć totalnie żadnego problemu ze znalezieniem kantoru lub banku. Na Jemma el Fna (centralnym placu Marrakeszu) i wokół niego jest mnóstwo kantorów.
Natomiast w innych miastach można się trochę zdziwić. Znalezienie kantoru może nie być takie oczywiste. Pamiętam doskonale poszukiwania w Rabacie. W obrębie souku był jeden kantor, a wiele banków nie wymieniało pieniędzy. Zatem, jeśli znajdziesz kantor, po prostu wymień gotówkę na dirhamy.