maroko bezpieczeństwo, maroko wakacje 2020

Maroko – bezpieczeństwo w 2022 roku

Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w Maroku? Co musisz wiedzieć, zanim spędzisz wakacje w Maroku w 2022 roku?

Czy Maroko jest bezpieczne? Często można spotkać się z tym pytaniem. Jednak odpowiedź bardzo zależy od punktu widzenia i od tego, co już się wcześniej przeżyło. Maroko jest zupełnie innym krajem niż kraje europejskie. Innym kulturowo i mentalnie. Ta inność często budzi niepokój i zaburza poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak wiesz, dokąd jedziesz i masz świadomość, z czym się zetkniesz, nie odbierzesz Maroka jako kraj niebezpieczny. Będziesz cieszyć się słońcem, soczystymi owocami, tanim jedzeniem na mieście. A na pytanie o bezpieczeństwo w Maroku, odpowiesz, że było normalnie.

Szczepienia

Co na temat szczepień mówi MSZ? ” W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Przed podróżą warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej.” Jeśli jedziesz w turystyczne miejsca, nie ma potrzeby się dodatkowo szczepić. Jeśli jednak planujesz bardziej ekstremalne wojaże, wizyty we wsiach i podróże po bezdrożach, możesz rozważyć szczepienia.

Picie wody

Na wielu stronach internetowych, forach itp. przeczytasz, że w Maroku nie wolno pod żadnym pozorem pić wody z kranu. Co tam pić! Nawet zębów lepiej nie myć kranówką! Pozwolę sobie zdementować te powszechnie powielane informacje. Otóż realna sytuacja wygląda tak: 

 • Możesz myć zęby kranówką. W rurach płynie normalna, odkażana woda. Nie pobierana prosto z rzeki. Nie grozi ci biegunka po umyciu zębów. 
 • Smak wody może być średnio przyjemny. W Rabacie i Agadirze spotkałam się z bardzo twardą wodą. Tak twardą, że ciężko było mi wypić szklankę wody przegotowanej, właśnie ze względu na smak.
 • W Meknes jest najlepsza woda spośród dużych miast Maroka. Pitna prosto z kranu i o dobrym smaku.
 • Flora bakteryjna w Maroku jest inna niż w Polsce. W związku z tym są dwie opcje. Albo dostosujesz do niej swoje jelita, albo nie. Jadąc na kilka dni, raczej polecam opcję nr 2. Jadąc na dłużej niż 2 tygodnie, rozsądne jest raz się przemęczyć w WC i mieć później spokój.

Gdy przyjeżdżałam do Maroka na krótko, myłam zęby wodą z kranu, a piłam wodę butelkowaną. Za którymś razem jednak nieopatrznie wypiłam szklankę wody w restauracji. Tak, był to jeden z nielicznych razów, kiedy piłam kawę w restauracji, a właśnie w restauracji podali mi wodę z kranu, a nie w butelce. Wypiłam tą wodę, wieczorem miałam niezbyt drastyczną, długą wizytę w toalecie i od tamtej pory nie mam całkowicie żadnych problemów z marokańską florą bakteryjną. Piję, co chcę i gdzie chcę i nawet jem niemyte truskawki prosto ze straganu.

Bezpieczeństwo w Maroku

Bezpieczeństwo w Maroku jest tematem rzeką. Dlatego postaram się go skomentować hasłami i wypowiedzieć się, jak to wygląda z mojej perspektywy. Chcę, żebyś mnie dobrze zrozumiał. Maroko nie jest bardziej niebezpiecznym krajem niż inne „normalne” kraje, mam na myśli niemuzułmańskie. Natomiast różnice kulturowe są ogromne. I to często kwestie kulturowe powodują, że w Maroku wielu turystów nie czuje się swobodnie. Zwykle nie chodzi tu o bezpieczeństwo w stylu „ktoś cię porwie z ulicy”, ale o bezpieczeństwo „ktoś się dziwnie na mnie patrzy”.

Zatem:

 • Oszuści – TAK. Na targach i w taksówkach zwykle na początek usłyszysz cenę z kosmosu. Podziel ją przez 3 i targuj się. Zanim wsiądziesz do taksówki najpierw ustal cenę!
 • Pseudo-przewodnicy – MOŻE SIĘ ZDARZYĆ. Ktoś podchodzi do ciebie i oferuje, że zaprowadzi cię w fantastyczne miejsce. Na koniec albo poprosi o pieniądze, albo okaże się, że ma układ np. z właścicielem sklepu, do którego cię zaprowadzi. Po prostu odmów stanowczo. 
 • Złodzieje – TAK. Jak wszędzie w tłumnych miejscach. Trzeba być zwyczajnie ostrożnym.
 • Terroryzm – NIE. Incydenty z terroryzmem w tle zdarzały się w Maroku, ale z pewnością nie jest to kraj, w którym trzeba się specjalnie terroryzmu obawiać. Polecam przejrzeć raport Global Terrosim Index 2019. Maroko znajduje się na 92 miejscu w rankingu krajów pod względem ryzyka terroryzmu. Dla porównania Polska jest na miejscu 106, a Wielka Brytania na 28. 
 • Nagabywanie samotnych kobiet – MOŻE SIĘ ZDARZYĆ. W takim sensie, że będą za tobą gwizdać, jeśli będziesz iść sama po medynie w szortach. Albo ktoś do ciebie przyjaźnie zagada (z ręką na sercu, ta opcja zdarza mi się najczęściej). Albo będzie chamski i zapyta, czy chcesz, żeby cię bzyknąć (takie wydarzenie też mam na swoim koncie). Generalnie z moich doświadczeń wygląda to tak – samotna kobieta skupia na sobie uwagę. Warto o tym wiedzieć i umieć to wykorzystać. Nie polecam krótkich sukienek i spodenek, jeśli jesteś sama. W grupie kobiet lub z mężczyzną – żaden problem. W ogóle w towarzystwie mężczyzny kobieta w Maroku staje się niewidzialna. Ale jeśli jesteś sama, dla własnego komfortu zakryj ramiona i kolana.
 • Narkotyki – TAK. Są miejsca, w których ktoś spróbuje ci sprzedać haszysz. Po prostu odmawiaj lub w ogóle udawaj, że nie słyszysz. Ja osobiście taką sytuację miałam raz, w Essaouirze.
 • Pomoc Policji – TAK. Policjanci są bardzo pozytywnie nastawieni do turystów i na pewno zareagują, kiedy zgłosisz im problem lub gdy go zauważą. W turystycznych miejscach jest dużo patroli, zarówno policji, jak i wojska. Wśród Marokańczyków panuje przekonanie i krąży to jako żart, że Policja dużo lepiej pomoże turyście niż obywatelowi. Kwestie tworzenia pozytywnego wizerunku mają na to z pewnością wpływ.

Meldunek w hotelu

Hotele i riady przestrzegają obowiązku meldunkowego. Często robią to również właściciele prywatnych mieszkań, którzy ogłaszają się na airbnb. W Maroku niezbędne jest okazanie aktu ślubu, aby wynająć pokój parze MAROKAŃSKIEJ ORAZ MIESZANEJ. Jeśli ty i twój partner macie polskie paszporty, nikt nie ma prawa zapytać, czy mężczyzna, z którym wynajmujesz pokój, jest twoim mężem. W przypadku par mieszanych jest taki obowiązek. W wielu przypadkach, nawet w prywatnych mieszkaniach z airbnb, nie wynajmiesz miejsca, jeśli twój marokański partner nie jest twoim mężem i nie macie na to aktu ślubu cywilnego. Oczywiście nie jest to niemożliwe, trzeba jednak zapytać przed dokonaniem rezerwacji.

To wszystko, co na ten moment przychodzi mi do głowy. Jeśli masz pytania, zadaj je w komentarzu. Chętnie odpowiem. Tekst poruszający kwestie dokumentów i procedury na lotnisku jest TU, a o walucie i wymianie pieniędzy w Maroku TU.

2 thoughts on “Maroko – bezpieczeństwo w 2022 roku

  1. Zgłosiłam problem ze skrzynką. Zanim zostanie rozwiązany, może się Pan ze mną skontaktować przez konto na Instagramie @blondynkamiedzykulturami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Nie kopiuj mojej pracy, dziękuję.