maroko wakacje 2020

Podróż do Maroka. Wszystko, co musisz wiedzieć o dokumentach i lotnisku w Marrakeszu w 2023 roku

Piękne obrazki, czerwony Marrakesz, słońce przez cały rok, tanie jedzenie na mieście, kolorowe riady… I myślisz sobie – Jadę do Maroka! Pomysł jak najbardziej popieram, ale zanim wsiądziesz w samolot i odwiedzisz Maroko w 2023 roku, musisz wiedzieć kilka rzeczy. 

Loty do Maroka

Z Polski do Maroka po pandemii w 2020 roku nie da się dolecieć bezpośrednio, a przynajmniej nie do Marrakeszu – Menary. Wcześniej z Warszawy latał WizzAir. Lot trwał około 5 godzin. Bardzo lubiłam to połączenie. No ale cóż… W lipcu 2022, według wyszukiwarek lotów, nadal nic nie lata bezpośrednio z Polski do Marrakeszu. Są za to loty Kraków-Agadir i Warszawa-Agadir, jeśli komuś bliżej w tamte rejony Maroka.

Według mnie dobrą opcją są loty z Berlina do Marrakeszu. Ryanair sprzedaje je czasem ultra tanio. W październiku 2021 można było polecieć za 60 zł w jedną stronę bez bagażu. W sezonie letnim 2022 jest dużo drożej. Ja od marca 2020 zawsze latałam z przesiadkami.

Lotnisko w Marrakeszu jest przepiękne! Do tej pory nie mam dobrego zdjęcia, ale sami zobaczcie.

Marrakesz lotnisko Menara Maroko

Maroko – wiza i paszport

Czy do Maroka potrzebna jest wiza? Nie. Obywatele Polski turystycznie wjeżdżają do Maroka bez wizy. Pobyt turystyczny może trwać maksymalnie 90 dni. Jeśli chcesz go przedłużyć, biurokracja może cię zabić. Najłatwiej jest opuścić Maroko na trochę, nawet na jeden dzień. Bowiem od powrotu 90 dni liczy się na nowo. Pamiętaj, aby sprawdzić datę ważności swojego paszportu! Musi on być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do Maroka. Istnieje również przepis, który mówi, że powinieneś mieć bilet powrotny i pieniądze na pobyt. Jednak nigdy nie zdarzyło mi się, aby ktoś na lotnisku o to zapytał.

Do września 2019 roku w Maroku obowiązywała karta wjazdowa fiche d’embarquement, którą trzeba było wypełnić przed kontrolą paszportową. Najczęściej urzędnik nie zwracał na nią uwagi, byle była wypełniona. Ale mi się raz trafił upierdliwy, który nie mógł rozczytać, co napisałam w adresie pobytu i mnie maglował, gdzie to jest. Ewidentnie nie mogliśmy się dogadać. W każdym razie, fiche d’embarquement już dłużej w Maroku nie obowiązuje [edit: obowiązuje ponownie ze względu na pandemię koronawirusa].

karta wjazdowa maroko

Maroko, Marrakesz – na lotnisku

Wysiadasz z samolotu. zimą słońce przyjemnie dotyka twojej twarzy. Latem uderza cię fala obezwładniająco gorącego powietrza. Marrakesz ma swój zapach. Dla mnie bardzo intymny. Taki, który sprawia, że zawsze czuję przyjemne mrowienie. Ekhm, ekhm… To nie ten wpis ;)

Maroko Marrakesz wakacje 2020 blondynka w maroku

Po wyjściu z samolotu czeka cię nieco dłuższa procedura niż zwykle. 

Długi korytarz, ruchome schody w dół i… Najpierw ustawisz się w kolejce do kontroli paszportowej. Co ciekawe, w Maroku nie ma Straży Granicznej, a kontrolą zajmuje się Policja. Podczas kontroli może ci się trafić ktoś miły, kto się uśmiechnie i zagada. Albo gbur. Bywa różnie. Pamiętaj, żeby w dłoni mieć swoją kartę pokładową! Zostaniesz o nią poproszony. Po kontroli paszportowej, kilka kroków dalej kolejny policjant lub pracownik lotniska poprosi cię o pokazanie pieczątki w paszporcie i biletu lotniczego. Następnie z taśm znajdujących się po lewej stronie hali odbierzesz swój bagaż. I… nie, wcale jeszcze nie opuścisz lotniska. Czeka cię następna kolejka i prześwietlenie bagażu. Bagaż prześwietlony? Możesz przywitać się z niezwykłą atmosferą Marrakeszu.

Marrakesz Menara – jak dostać się do miasta?

Maroko Marrakesz blondynka w maroku wakacje 2020

Taksówka – 70 – 100 dh

Lotnisko Menara znajduje się w Marrakeszu, kilka kilometrów od medyny (starej części miasta), więc nie ma wielkiego problemu z transportem. Od razu po wyjściu z lotniska ktoś na pewno zacznie namawiać cię na taksówkę. I teraz uwaga! Taksówka z lotniska do jakiegokolwiek punktu w mieście powinna kosztować maksymalnie 100 dirhamów (10 euro). Jeśli znasz zwyczaje i umiesz się targować, spróbuj obniżyć cenę.

Blondynka w Maroku próbuje targować się z taksówkarzami

Ja spróbowałam. Kabaret był z tego niesamowity. Uparłam się, żeby dostać do mieszkania za 7 euro. W sumie chyba głównie dlatego, że poczułam wiatr w żaglach i chciałam spróbować swoich sił. Rozmawiałam z kilkoma taksówkarzami. Jeden zaczął się burzyć, że co ja wymyślam, oni mają taryfę. Drugi był bardzo miły, porozmawialiśmy trochę, ale na 7 euro się nie zgodził. Trzeci powiedział, że jak mu dam buziaka, to mnie zawiezie. Oczywiście wszystko w żartach, żeby nie było wątpliwości. Najlepszy kabaret był, jak się zorientował, że trochę rozumiem dariję. Powtórzył koledze: „Umówiliśmy się, że da mi buziaka, jak ją zawiozę za 7 euro”. Ja wyłapałam słowo „busa” (buziak) i zaczęłam z tego żartować. Taksówkarz był w szoku, zaczął się śmiać, przybiliśmy piątkę. Ale za 7 euro nie pojechałam.

maroko marrakesz blondynka w maroku wakacje 2020

Za kolejnym razem zdałam już sprzęt. Mimo że byłam odważna i pewna siebie w tej sytuacji, moja blond fryzura, powłóczysta spódnica i wielka walizka nie pomagały w negocjacjach. Za to kierowca był super miły. Po drodze rozmawialiśmy. Zadzwonił do właściciela mieszkania, który praktycznie nie mówił po angielsku, żeby go poinformować, że jedziemy. Zaniósł moją walizkę pod same drzwi. No i to mieszkanie jednak było raczej dalej niż bliżej lotniska w Marrakeszu. Naprawdę byłam mu wdzięczna, co wyraziłam radosnym „Chokran bzaf. Lahfdak!„, czym wywołałam kolejną tego dnia salwę śmiechu. 

Autobus – 30 dh za osobę

Z lotniska do miasta można też dojechać autobusem, który kosztuje 30 dh za osobę. Przystanek autobusu jest za parkingiem dla taksówek. Nie ma sztywnego rozkładu jazdy, jednak jeździ kilka razy w ciągu godziny. To lepsza opcja, gdy twój nocleg jest blisko centrum miasta, nie masz dużo bagażu i nie czujesz się za dobrze w targowaniu.

Autobus miejski

Zajrzyj w komentarz pod tym postem. Znajdziesz tam cenną wskazówkę, jak najbardziej budżetowo wydostać się z lotniska.


O walucie i wymianie pieniędzy piszę TU, a o bezpieczeństwie i podobnych kwestiach przeczytasz w TYM wpisie.

Uważasz te treści za przydatne? Będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę, a dzięki temu wesprzesz prowadzenie bloga. Dziękuję!

wirtualna kawa blondynka w maroku

One thought on “Podróż do Maroka. Wszystko, co musisz wiedzieć o dokumentach i lotnisku w Marrakeszu w 2023 roku

  1. Z lotniska w Marakeszu najtaniej jest dojechać do wielu miejsc w mieście miejskim autobusem, koszt to 4 dirhany od osoby. Wystarczy wyjść z lotniska , przejść 300 metrów i przy głównej drodze jest przystanek autobusowy. Ja czekałem na autobus kilka minut. Wcześniej trzeba tylko zobaczyć mapkę miejskich linii, można ją wygooglować. Jeśli ktoś np. Ma nocleg w obrębie mediny to czy autobus czy taksówka zatrzymują się w tym samym miejscu. Pozdrawiam Jacek.

Comments are closed.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top
error: Nie kopiuj mojej pracy, dziękuję.